/ Styczeń 9, 2018/ Blog, FINANSE, KREDYT, MdM

Dobry początek 2018 roku

Witajcie po świąteczno-noworocznej przerwie! Mam nadzieję, że bożonarodzeniowy wpis o choince odmienił Wasze życie ;). Choć przełom 2017 i 2018 roku był dla nas dość obfity w długie i męczące podróże oraz dotknęło nas smutne wydarzenie w rodzinie, to w nowy rok wchodzimy dziarskim krokiem i z wielką nadzieją na udane najbliższe 12 miesięcy. Dobrą wiadomością, która już w pierwszych dniach stycznia na nas spłynęła był mail od „naszego” pana doradcy o przyznaniu nam dopłaty z programu MdM (Mieszkanie dla Młodych).  Jak się pewnie domyślacie, będzie to nasz wkład własny przy zakupie mieszkania. Choć oczekiwaliśmy pozytywnej odpowiedzi, to zobaczyć decyzję na piśmie – bardzo miłe uczucie. Nie ukrywam, cieszymy się z kolejnego kroku wykonanego do przodu i już coraz częściej snujemy plany co do urządzania… :).

Koniec MdM, czy będzie jego następca?

Jak już wiecie z wcześniejszego wpisu, w 2018 roku MdM się kończy. I co dalej? Co z osobami, które się nie załapały? Przygotowując się do tego posta poszperałam trochę w internecie i niestety, ale nie znalazłam nic, co mogłoby pocieszyć wszystkich tych, którzy nie załapią się na dofinansowanie w tym roku (pamiętajcie, że jest jeszcze ostatnia szansa latem). Wujek Google nie wspomina o płynnym przejściu z programu dla młodych w inny program wsparcia rządowego. Jedyne z czego będzie można skorzystać to Mieszkanie Plus (w linku przeczytacie o tym programie więcej, zrobicie m.in. test zdolności), ale dopiero za pewien czas, kiedy zostaną wybudowane lokale, a cały program nabierze wiatru w żagle. Póki co cisza, jeśli chodzi o jeszcze inne, nowsze programy wsparcia. Śmiem jednak podejrzewać, że prędzej czy później coś na Wiejskiej wymyślą ;).

Co z tymi, którzy nie dostaną dopłaty MdM?

Osoby, którym nie uda się zdobyć dofinansowania nawet w letnim rozdaniu powinny uważniej przyjrzeć się ofertom deweloperów, którzy nastawiali się głównie na sprzedaż mieszkań w standardzie MdM. Być może część lokali pozostanie jeszcze w ofercie sprzedawców i będą chcieli je wyprzedać. Badacze rynku nie prognozują tutaj dużych upustów czy promocji, bo póki jest popyt nie mają potrzeby obniżać bardzo cen. A zainteresowanie mieszkaniami będzie bez względu na to czy z dopłatą od rządu czy bez. Ludzie mając mniejsze możliwości finansowe wybiorą lokum z mniejszym metrażem lub w gorszej lokalizacji, ale raczej nie zrezygnują całkowicie z zakupu. Mimo wszystko, warto wykrzesać z siebie gazelę biznesu i czyhać na dobre oferty deweloperów. Program dofinansowania ze środków MdM był dla nich formą jakby bezpłatnej promocji. Teraz inwestorzy będą musieli bardziej wykazać się inwencją, aby zachęcić klientów do zakupu swoich mieszkań.

Nowe życie rynku wtórnego

Ci, którzy dotychczas rozglądali się po rynku pierwotnym, zwrócą teraz swoje oczy także na mieszkania rynku wtórnego. W latach panowania MdM-u często mieszkania z drugiej ręki były odrzucane przez potencjalnych klientów, ze względu na wyższe ceny za m2 (przez co nie kwalifikowały się do wytycznych programu dopłat). Spece od nieruchomości twierdzą, że rynek wtórny przeżyje w tym roku wzrost zainteresowania. Kupujący będą patrzeć łaskawszym okiem na już urządzone mieszkania, wymagające ewentualnie niewielkiego remontu. Można wprowadzić się do nich od właściwie zaraz i stopniowo wykańczać i urządzać po swojemu. Nowe lokale w stanie deweloperskim, potrzebują czasu i sporego nakładu gotówki (często kolejnego kredytu) na wykończenie i urządzenie.

Prognozy tych, którzy się znają

Co pocieszające, eksperci nie przewidują wielkiego załamania na rynku mieszkaniowym. Koniec MdM-u to, jak mówią, nie koniec świata. Prognozy pokazują wzrost płac o 6,4% oraz spadek bezrobocia  o 0,6% (wg. portalu bussinesinsider.com.pl), czyli polepszenie sytuacji finansowej Polaków, a za tym idzie i lepsze zdolności kredytowe w bankach. Jeżeli te przewidywania się sprawdzą, to w rynku nieruchomości nadal będzie ruch, mimo zapowiadanych zwyżek stóp procentowych w 2018.

Jak to będzie? We will see. Koniec gdybania, my cieszymy się, że jesteśmy wśród grona młodych i dofinansowanych, a nasze 4 kąty już czekają, żeby je odpicować ;).

Spodobał Ci się post?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*