/ Czerwiec 22, 2018/ Blog, FINANSE

Koszty wykończenia mieszkania to comiesięczne podsumowanie kosztów jakie ponosimy wykańczając nasze mieszkanie, zakupione w stanie deweloperskim, w jednej z podwarszawskich miejscowości. Podobnie jak wpisy o kosztach życia, będę swoje artykuły opierać o dane z paragonów, które zbieramy wraz z mężem każdego miesiąca.

Jeśli więc stoicie przed zakupem mieszkania i jesteście ciekawi ile kosztuje wykończenie lub kupiliście już własne M, a wciąż zwlekacie z rozpoczęciem prac wykończeniowych, bo obawiacie się kosztów, ten cykl jest dla Was! Zapraszamy do czytania. Na końcu wpisu podajemy realne koszty!

Urwanie głowy – łatwo stracić rachubę

Jak w nagłówku tego akapitu: mamy teraz takie urwanie głowy, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. No i nie trzeba daleko szukać małych potknięć. Zapomniałam umieścić tego wpisu w terminie czyli na początku czerwca. Wypadło mi z głowy, cóż poradzę. 22-dniowe opóźnienie nie jest aż takie straszne. Grunt, że zdążyłam przed kolejnym wpisem :-). Co Was pewnie nie zdziwi koszty wykończenia mieszkania sporo wzrosły w porównaniu z kwietniem. To dlatego, że i tempo prac w mieszkaniu sporo wzrosło. Dobra, tyle słowem wstępu, lecimy z tematem.

Kategorie wydatków

Tutaj nic się nie zmieniło. Koszty wykończenia mieszkania podzieliliśmy na trzy kategorie. Jeśli nie pamiętacie jakie, proszę oto mala ściąga z kwietniowego wpisu:

 • Sprzęt/narzędzia – to wszystkie urządzenia, bez których nie ruszylibyśmy z miejsca z remontem. Są wśród nich urządzenia elektryczne, jak również drabina, pędzle, miary etc. Jeżeli będziecie porównywać własne koszty z naszymi, weźcie poprawkę na tę właśnie kategorię. U każdego z nas będzie się różniła zapewne tym, kto miał jaki sprzęt jeszcze przed remontem, lub np. ma możliwość wypożyczenia. W naszym przypadku mieliśmy np. wiertarkę, więc jej nie wliczyliśmy w swoje koszty.

 • Materiały – to wszytko to, co jest potrzebne do prac budowlanych. Taśmy, gwoździe, tynki, farby, puszki do przeróbek elektrycznych, zaprawy murarskie i wiele, wiele innych niezbędnych rzeczy. To wszystko „zostanie” w naszych ścianach lub podłogach ;-).

 • Wyposażenie – ta kategoria zawiera oprócz oczywistych rzeczy jak meble czy lampy, również armaturę, a nawet stelaż WC

Na jakim etapie prac jesteśmy?

Przez moją zapominalskość utrudniłam sobie robotę, bo im dalej od tamtego czasu, tym trudniej rozróżnić co było zrobione jeszcze w maju, a co już w czerwcu. Ale spokojnie, spojrzę w paragony i będę w stanie mniej więcej nakreślić zakres wykonanych robót budowlano-wykończeniowych. Przede wszystkim położyliśmy nacisk na wykończenie łazienki. To jedno z tych pomieszczeń, bez których ciężko byłoby żyć na dłuższą metę. Ściany w łazience zostały pokryte folią w płynie, aby zapewnić nieprzemakalność. Na tym etapie wybraliśmy i kupiliśmy już konkretne kafelki do naszej łazienki.

Kiedy całe zamówienie pojawiło się już w mieszkaniu, mój zdolny mąż zaczął tę koronkową robotę, która trwa do dziś ;-). Sprawny kafelkarz powie pewnie, że to długo. Ale nie zapominajmy, że A. kafelkuje po pracy czyli od około godziny 16 do 20. W dodatku sam sobie sterem i okrętem, zatem musi samodzielnie przycinać, dopasowywać itd. W dodatku robi to pierwszy raz w życiu! Teraz przyznajcie, że miesiąc to nie aż taki zły wynik :).

Co ciekawego działo się w maju na budowie?

W „międzyczasie” zaliczyliśmy awarię rur na dolnym korytarzu (klatce schodowej). Zalało naszą podłogę oraz u sąsiadów. Skończyło się rozkuwaniem naszego korytarza, naprawą usterki i ponowna wylewka posadzki. Z sensacji tylko tyle. Ponadto rozpoczęliśmy przewożenie kartonów po to, by później było ich mniej. Wybraliśmy panele, mniej więcej też wiemy jakie będą kolory ścian. Zamówiliśmy też kuchnię na wymiar u stolarza.

Jakie dalsze plany na wykończenie mieszkania?

Do końca tygodnia łazienka będzie ukończona, więc przejdziemy do:

 • zamontowania maskownic nad oknami
 • gruntowania
 • malowania ścian
 • kładzenia paneli
 • kupna jakichś podstawowych mebli np. kanapy
 • przeprowadzki
 • a na kuchnię pewnie jeszcze trochę poczekamy, ale jeśli jesteście ciekawi jak będzie wyglądała to zapraszamy tutaj: KLIK.

Koszty wykończenia mieszkania – zestawienie

Przejdźmy teraz do przedstawienia realnych kwot. W tym miesiącu najwięcej pieniędzy pochłonął zakup wszystkich płytek oraz całego osprzętu (m.in. przycinarki) i materiałów, potrzebnych do ich położenia np. kleju. Nie jestem w stanie wyszczególnić Wam dokładnie co ile kosztowało, ale całość kafelek + rzeczy potrzebnych do kafelkowania wyszła ponad 4600 zł. Jeśli chodzi o wybór kafelek, znajdą się wśród nich małe heksagony jako akcent urozmaicenia, duże heksagony na podłogę, duże białe płytki na większe powierzchnie ścian oraz dekor w postaci drewnopodobnego gresu przy wannie i WC oraz ożywiające całość liściaste płytki, również w charakterze dekoru.

Jak to czytacie pewnie wyda Wam się, że efektem będzie misz-masz, ale jeśli śledzicie naszego fanpage’a na Facebooku czy tez profil na Instagramie, to zobaczycie, że całość (choć jeszcze nie ukończona) prezentuje się całkiem fajnie. Więcej o naszej łazience przeczytacie tutaj: KLIK.

A oto koszty wykończenia mieszkania w maju zebrane w tabeli oraz na wykresie kołowym.

Koszty wykończenia mieszkania z dwóch miesięcy

Na zakończenie zsumujmy wszystkie koszty, jakie jak dotąd ponieśliśmy przy wykończeniu mieszkania: 2308 zł w kwietniu + 4618 zł w maju daje nam sumę 6926 zł. Na dopieszczenie łazienki potrzebujemy jeszcze wydać pieniądze na fugi, baterie, lustro i w niedalekiej przyszłości meble. Pralka właśnie dziś dojechała, ale będzie wyszczególniona w kosztach czerwcowych. Aha….no i jeszcze lampy będzie trzeba jakieś zawiesić ;-). Skarbonka bez dna – to nie był żart!

Pozdrawiamy! I prosimy, zostawcie po sobie ślad i jeśli macie ochotę obserwujcie nas na Facebooku! Bedzie nam bardzo miło!

Farby budowlane

polecane
niedostępny
 • Producent: Dulux 
 • Przeznaczenie: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Dulux 
 • Przeznaczenie: -
polecane
od 74 98
 • Producent: DULUX 
 • Przeznaczenie: do wnętrz 
polecane
od 49 98
 • Producent: DULUX 
 • Przeznaczenie: do wnętrz 

Glazura i terakota

polecane
od 47 80
 • Producent: CERAMIKA COLOR 
 • Typ: dekor 
polecane
od 287 zł
 • Producent: CERAMIKA COLOR 
 • Typ: dekor 
polecane
od 104 94
 • Producent: CERAMIKA COLOR 
 • Typ: kafel 
polecane
niedostępny
 • Producent: CERAMIKA COLOR 
 • Typ: kafel 
Spodobał Ci się post?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*