/ Październik 19, 2017/ Doradcy finansowi, FINANSE, KREDYT, MdM, Początek poszukiwań

Ostatni dzwonek MdM 2018

W 2018 roku po raz ostatni można skorzystać z programu dofinansowania Mieszkanie dla Młodych. Dlatego koniec roku 2017 jest ostatnim dzwonkiem, przypominającym, aby się za to zabrać. Chętnych, jak każdego roku będzie wielu, warto więc zmobilizować się do tego, aby sprawnie przeprowadzić zbiórkę wymaganych dokumentów. Przewiduje się rekordowa liczbę wniosków, ze względu na fakt, że jest to ostatni rok z programem MdM. Do rozdysponowania jest ponad 700 milionów złotych, które podzielone na odpowiednie „porcje” trafią do młodych Polaków najpóźniej w 3 kwartale 2018 roku.

Pierwszy krok

Pierwszym ruchem, jaki my wykonaliśmy było udanie się do doradcy kredytowego. Jeśli jednak zdecydujecie się go pominąć, bo np. w temacie finansów czujecie się pewnie, możecie zacząć od znalezienia nieruchomości.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze? Cenę za metr kwadratowy oraz powierzchnię mieszkania. W każdym województwie ustalane są limity cenowe za metr kwadratowy, których nie można przekroczyć wybierając mieszkanie. W miastach wojewódzkich są to ceny najwyższe, w gminach przylegających do tych miast już nieco niższe, najniższe są natomiast w pozostałych gminach danego województwa.  Poniżej przykład limitów cen za m2 mieszkania na ryku pierwotnym w województwie mazowieckim:

Warszawa – 6 264,07 zł

Gminy sąsiadujące z Warszawą – 4 669,16 zł

Pozostałe gminy – 3 890,96 zł

Wymienione ceny obowiązują w 4. kwartale 2017 roku, warto śledzić ewentualne zmiany w limitach.

Jeśli chodzi o limit powierzchni to mieszkania nie powinny przekroczyć 75 m2, natomiast domy 100 m2 powierzchni mieszkalnej (wyjątkiem stanowią rodziny mające trzy lub więcej dzieci, wtedy limity są wyższe w obu przypadkach o 10 m2).

Jeśli zdecydujemy się na konkretne mieszkanie spisujemy umowę rezerwacyjną (rynek pierwotny) lub tez przedwstępną (rynek wtórny)

Wybór banku

Do wyboru mamy 14 banków, które oferują kredyt hipoteczny z MdM. W każdym banku oferta kredytu wygląda nieco inaczej, zdolność kredytowa także nieco się różni w poszczególnych bankach. Z informacji zamieszczonych w internecie wiemy, że tak jak co sezon zmieniają się trendy w modzie, tak co sezon banki szykują różne oferty i jednego roku pewien bank oferuje korzystniejszy kredyt, kolejnego zaś korzystniej zapożyczymy się u konkurencji.  W naszym przypadku z bankiem będzie się kontaktował doradca kredytowy. Z jego pomocą złożymy wnioski do 3 banków, w razie gdyby któryś z nich odmówił przyznania kredytu, zawsze asekuracyjnie są jeszcze dwa banki.

Zbieranie dokumentów

Choć lista dokumentów, które trzeba zgromadzić może początkowo przerażać, musimy ją skompletować do końca roku i  nie należy jej się bać, to po prostu formalności. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na kredyt w konkretnym banku, warto dokładnie zapoznać się co jest wymagane w danej instytucji, ponieważ potrzebne dokumenty różnią się także w zależności od banku. Niektóre banki wprowadziły uproszczone procedury i decyzję o kredycie wydają na podstawie wniosku kredytowego, dodatkowe zaświadczenia dostarczyć można dopiero przy podpisywaniu umowy. Inne wymagają już na początku pełnego kompletu, nawet ze zdjęciami nieruchomości. Nierzadko zdarza się też, że kryteria zmieniają się w obrębie jednego banku w zależności od obowiązujących aktualnie przepisów, dlatego naprawdę warto być na bieżąco, aby później nie mieć problemów z otrzymaniem kredytu z powodu niedopatrzenia.

Zbieranie dokumentów zakończy się złożeniem ich w banku. Nabór MdM 2018 rusza już 2 stycznia, dlatego najlepiej zaraz po Nowym Roku wybrać się i złożyć wnioski. Im szybciej, tym lepiej. Jeśli nie uda się na początku roku, będzie jeszcze „dogrywka” latem, ale wtedy to już będzie naprawdę ostatnia szansa!

Jesteście ciekawi na jakim etapie my jesteśmy?

Niedawno dowiedzieliśmy się, że zmieniła się nasza sytuacja finansowa, a co za tym idzie nasza zdolność kredytowa także uległa zmianie. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie z doradcą, którego wybraliśmy (jeśli czytaliście poprzednie wpisy, pewnie domyślicie się bez trudu u którego Pana przycumowaliśmy 😉). Było to spotkanie „spinające” w całość wszystko to, co do tej pory dowiedzieliśmy. Rozpisaliśmy plan działania i teraz intensywnie szukamy mieszkania idealnego, oczywiście z uwzględnieniem naszych oczekiwań (tutaj o nich przeczytacie). Ale o tym w kolejnych wpisach!

 

 

 

Spodobał Ci się post?

1 Comment

  1. Pingback: Dobry początek roku - dostaliśmy dopłatę MdM » Idziemy na swoje

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*