/ Styczeń 18, 2018/ Blog, Inspiracje

Po tym co zaraz powiem nie nazwiecie mnie drugim Krzysztofem Kolumbem, bo nie odkryję tymi słowami Ameryki, ale z całą pewnością przyznacie mi rację. Im dalej w las tym ciemniej. I co, zgadacie się? 😉

No, a teraz do brzegu…

Kiedy byliśmy bardzo, bardzo mali to w ogóle nas to nie obchodziło, wystarczyło się uśmiechnąć. Z biegiem lat, kiedy ogarnęliśmy już, że mamy dwoje rąk i głowę, zdaliśmy sobie sprawę, że tymi rączkami możemy wykonać to, co nam się w głowie zrodziło, czyli np. narysować laurkę. Resztę załatwiła za nas mama, kupując w naszym imieniu jakieś ładne i miłe pierdółki. Potem za pierwsze kieszonkowe sami kupowaliśmy jakieś ładne i miłe pierdółki. Jeszcze później, gdy byliśmy już starszymi nastolatkami w grę wchodziły kwiaty, kartki wysyłane pocztą, bombonierki lub też różne miłe i ładne pierdółki. Teraz dochodzimy do momentu, że właściwie nie ograniczają nas finanse, jednak ogranicza nas fantazja i powierzchnia półek, na których mogłyby stanąć różne miłe pierdółki, bo przez 20 kilka lat uzbierało się ich trochę. Mówiłam, że im dalej w las tym ciemniej (trudniej)?

Wiecie o co chodzi, prawda? O prezenty dla naszych babć i dziadków. Wiem, wiem, zaraz znajdzie się ktoś, kto powie, że liczy się pamięć i obecność i takie tam. Babcie pewnie też tak myślą, ale i tak kupimy coś miłego i ładnego :).

Propozycje prezentów

Inne niż wszystkie

Sądzę, że to bardzo indywidualna sprawa jaki prezent komu kupić. Jedna babcia ucieszy się z nowego naczynia żaroodpornego, inna z książki o papieżu, a jeszcze inna z kremu 60+ (albo się obrazi ;)). Może pamiętacie, że dawniej babcia lubiła np. szydełkować lub robić na drutach? Pewnie ucieszy się z kilku motków wełny lub nowych drutów? A może uwielbia hodować kwiaty i poradnik lub jakieś odżywki do jej zielonych przyjaciół trafią w jej gust? Jeśli chodzi o dziadka, to nie porywajcie się na dziesiątą parę kapci w stylu zakopiańskim ;). Może jakiś kryminał lub książkę/album historyczny, jeśli się tym interesuje? Fajkę, cygaro, koniak? Jeśli dziadek chętnie nosi nakrycia głowy to może jakiś elegancki kapelusz? (To samo dotyczy babci: kapelusik, stylowa apaszka, rękawiczki). Ciekawym pomysłem są proste gadżety elektroniczne, np. odtwarzacz mp4, a do tego słuchawki. Do grajątka wgrać dziadkowi/babci muzykę, którą lubi lub taką z ich lat młodości. A jeśli starsi są na bakier z technologią i często Was zagadują o pomoc przy smartfonie lub „laptoku” to poszukajcie książki dla seniorów dotyczącej obsługi tychże. Nie pamiętam tytułu, ale na pewno taka jest, widziałam w Leclercu!

Jeśli macie możliwość zaproście dziadków tego dnia do kawiarni lub na obiad (najlepiej to babcię do kawiarni, a dziadka do pubu). A może dawno nie byli w kinie lub teatrze czy na dancingu? Nie zapędzajmy się do skoku na bungee, ale może jest coś, co zawsze chcieli zrobić lub gdzieś pojechać, a nie mieli dotąd okazji. To na pewno sprawiłoby im ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Wybadajcie jakie perfumy babcia dawniej używała i może uda Wam się je jeszcze dostać, lub chociaż podobne, by pobudzić wspomnienia.

Jeśli jesteśmy przy wspomnieniach…

To muszę Wam opowiedzieć o bardzo pięknej książce, którą zakupiłam dla jednej z babć Młodego. Ta książka nazywa się „Opowieści Babci” i jest formą pamiętnika. Na poszczególnych stronach są pytania do babci, a pod nimi miejsce na odpowiedzi, które sama tam wpisze. M.in. były takie pytania: jak poznałaś dziadka, co Cię w nim urzekło? Czy pamiętasz swoją najlepszą koleżankę ze szkoły/podwórka i w co lubiłyście się bawić? Co czułaś kiedy zostałaś babcią? Czy opiszesz najzabawniejszą sytuację z udziałem mojej mamy/taty kiedy byli w moim wieku? Co najważniejszego przekazała Ci Twoja mama? To tylko kilka pytań, które zapamiętałam. Jeśli babci uda się odpowiedzieć na wszystkie, albo chociaż większość i kiedyś ta książka wróci do naszego syna, będzie miał przepiękną pamiątkę. Oczywiście były także wersje tej książki dla dziadków. Tak mi się spodobał ten pamiętnik, że zastanawiam się czy nie dokupić dla pozostałych. Pozostaje tylko kwestia: czy będą chcieli w niej pisać?

Zawsze się sprawdzą

 • Gadżety specjalnie na tę okazję, np. kubki z napisami „Wspaniała babcia” czy „Kochany dziadek”, są raczej pewnikiem trafionego prezentu, jednak trochę oklepanym. Efektu „wow” raczej nie ujrzymy na ich twarzach.
 • Zdjęcia wnucząt, cudownie! Jest tylko małe „ale” –  jeśli Wasi dziadkowie mają ich (tzn. Was, wnucząt) więcej, to może warto się zgadać i zrobić jedno zdjęcie grupowe, żeby babunia nie musiała zastawiać całej meblościanki 25-cioma ramkami, każda z innej parafii? Możecie umówić się też na skompletowanie zdjęć do wspólnego, dużego albumu. Oprócz Waszych zdjęć, nie zapomnijcie wkleić tam wspólnych zdjęć z dziadkami oraz zostawić kilka wolnych stron, aby można było uzupełnić kiedyś album.
 • Czekoladki dedykowane babci i dziadkowi –  jeśli sami nie zjedzą, to zapewne podzielą się z wnuczętami. Prezent z korzyścią dla Was ;).
 • Ozdobne pudełko do przechowywania np. na ciasteczka. Taki prezent moja babcia dostała pod choinkę, dlatego teraz odpada, ale myślę że to był dobry pomysł. Odkąd pamiętam babunia zawsze wiązała tacę ze słodyczami dla wnucząt w siatkę, aby herbatniki nie wyschły. Zamykane, metalowe pudełko sprawdzi się tutaj w 100%.
 • Dobra kawa, herbata, winko, likierek, oliwa, trufle itp. – jeśli wiemy, jakie smaki lubią dziadkowie, to prezent praktyczny i smaczny, ucieszą się.
 • Poza pewnikami, które wymieniłam są jeszcze kwiaty, najlepiej doniczkowe, aby długo przypominały im o wnuczętach. Ahh babcie i te ich storczyki … ;).

A co my kupiliśmy?

U nas sytuacja wygląda od paru lat tak, że naszym babciom wysyłamy po prostu kartkę z życzeniami (mieszkamy około 300 km od babć), 21 stycznia dzwonimy jeszcze, żeby złożyć życzenia i chwilę pogawędzić. Przy najbliższej okazji, kiedy jesteśmy w rodzinnych stronach, jedziemy do nich w odwiedziny i na kawę. Tak, tak, taką kawę jak na zdjęciu poniżej parzy nasza babcia-baristka ;).

Jednak do rodziny 10 miesięcy temu dołączył ktoś, kto zrobił dziadków i z naszych rodziców. I tu wracamy do etapu, kiedy w gestii dziecka jest uśmiech, ewentualnie laurka, a rodzice mają szerokie pole do popisu :D. Cztery osoby, cztery różne gusta, sto pomysłów. Z rodzicami męża nie mamy dużego dylematu. Dlaczego? Bo obchodzą swoje święto po raz pierwszy. Carte blanche. Mamy szeroki wybór prezentów. Cokolwiek wybierzemy, sprawdzi się wszystko, wszystko będzie po raz pierwszy. Laurka, kwiatek, doniczka, czekoladki, zdjęcia, książka, wazonik, kubek lub inny fajans…do koloru do wyboru, mają jeszcze sporo miejsca w gablocie babcinych trofeów. Sprawa komplikuje się dopiero przy moich rodzicach, ponieważ są już dziadkami od 13 lat, a nasz Młody jest ich szóstym wnukiem, więc chyba dostali już wszystko z listy typowych prezentów na ten dzień. Dodatkowo planujemy wysłać prezenty paczką, dlatego jesteśmy nieco ograniczeni wagowo i gabarytowo. Stąd decyzja o zakupie raczej typowych upominków. Skompletowaliśmy ceramikę, tzn. duży kubek dla dziadka oraz filiżankę z podstawką dla babci. Oba prezenty w zachowanej jednakowej stylistyce i wzornictwie, różnią się jedynie napisami. Do tego śmieszne kartki okolicznościowe, no i nie mogło zabraknąć „własnoręcznie” wykonanej laurki. A właściwie własnonożnie, bo laurka w bardzo uproszczonym stylu pop-art przedstawia cztery odbite stópki naszego synka (w sensie każda stópka po dwa razy, nie myślcie, że nasze dziecko ma cztery nogi ;)), każda w innym kolorze. Do tego słodkie niespodzianki i kupa folii bąbelkowej, wypełniającej karton (może przyda się dziadkowi, jak go babcia zdenerwuje ;)). No i do tego ten wyjątkowy pamiętnik dla babci, o którym Wam pisałam wyżej.

 

Dajcie znać na jaki upominek dla Waszych seniorów Wy się zdecydowaliście! Cześć 🙂

Czekolady i bombonierki

polecane
niedostępny
 • Producent: CARMAG Polska 
 • Rodzaj: bombonierki i praliny 
polecane
niedostępny
 • Producent: CARMAG Polska 
 • Rodzaj: bombonierki i praliny 
polecane
niedostępny
 • Producent: CARMAG Polska 
 • Rodzaj: bombonierki i praliny 
polecane
niedostępny
 • Producent: CARMAG Polska 
 • Rodzaj: bombonierki i praliny 

Kubki

polecane
od 39 99
polecane
od 25 zł
polecane
niedostępny

Książki poradniki

polecane
od 11 01
 • ISBN: 9788363537265 
 • Oprawa: broszurowa 
 • Autor: Zbigniew Przybylak 
polecane
niedostępny
 • ISBN: 9788377882276 
 • Oprawa: miękka 
 • Autor: Wieprzkowicz, Daniel 
polecane
od 40 19
 • ISBN: 9788301181918 
 • Oprawa: miękka 
 • Autor: Alicja Żarowska-Mazur 
polecane
od 19 42
 • ISBN: 9788377883518 
 • Oprawa: miękka 
 • Autor: Derda Aneta 
Spodobał Ci się post?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*